Będą zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Roczny termin ważności egzaminu teoretycznego, obowiązkowe uczestnictwo instruktora na egzaminie oraz utajnienie bazy egzaminacyjnej przewidują propozycje zmian do ustawy o kierujących pojazdami.

Zmiany dotkną wszystkich od kursantów po egzaminatorów

Kursanci będą musieli obowiązkowo uczestniczyć w zajęciach teoretycznych. Dziś kurs nauki jazdy można robić na dwa sposoby – z teorią odbywaną w nauce jazdy albo poprzez samodzielne przygotowanie do egzaminu teoretycznego, zdanie testów na prawo jazdy w WORD i dopiero wówczas zapisanie się na kurs praktyczny w OSK.

Zmiany zakładają rezygnację z e-learningu jako jednej z metod szkolenia przyszłych kierowców.

Inne ważne zmiany

Inne zmiany niesione na fali nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami (niektóre):

  • obowiązkowe uczestnictwo instruktora na egzaminie. Niestety nic nie wiemy o tym, czy pomysł dotyczący zwracania części kosztów egzaminu poprawkowego kursanta został utrzymany
  • możliwość szkolenia osób z uprawnieniami – OSK. Dziś takie osoby mogą szkolić się jedynie w ODTJ
  • wprowadzenie „kursu rozszerzonego” w OSK, czyli odbywanie jazd z osobą towarzyszącą, pod nadzorem OSK,
  • możliwość ustalania stawek minimalnych za godzinę szkolenia – drogą rozporządzenia
  • zlikwidowanie tzw „Super OSK”
  • powołanie Biura do spraw Szkolenia i Egzaminowania działającego przy… wojewodzie. Marszałkowie straciliby swoje dzisiejsze kompetencje
  • przywrócenie minimalnego poziomu wykształcenia dla instruktorów (średnie) i egzaminatorów (wyższe)
  • plac i przynajmniej jeden pojazd dla danej kategorii uprawnień użytkowany wyłącznie przez OSK (koniec dzierżawą placu i leasingiem aut?)

Ciekawy zapis w noweli ustawy dotyczy testów na prawo jazdy. Baza pytań egzaminacyjnych nie ma nie być już informacją publiczną, a publikowane miałyby być jedynie pytania przykładowe.

O większości propozycji zmian w przepisach i pracach nad ich zmianami środowisko instruktorskie mówiło już dawno. Jak widać zaczynają się one krystalizować w konkretny projekt zmian do ustawy, a informacje o nim zostały zdobyte z zaufanego źródła.