Czy możesz ostrzegać innych kierujących światłami drogowymi o patrolu policji?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ostrzeganie innych kierujących o patrolu policji za pomocą świateł drogowych jest użyciem tych świateł niezgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Art. 29 ustawy PoRD:

1. Kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego, w razie gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
2. Zabrania się:
1) nadużywania sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
2) używania sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem;
3) ostrzegania światłami drogowymi w warunkach, w których może to spowo-dować oślepienie innych kierujących.

Art. 51. ust. 3 ustawy PoRD:

W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.

{module Zdamyto}