Czy możesz wjechać na żółtym świetle za sygnalizator, gdy zatrzymanie wymaga gwałtownego hamowania?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przepisy kodeksu drogowego warunkowo zezwalają wjazdu za sygnalizator nadający żółty sygnał. Kiedy można wjechać na skrzyżowanie przy żółtym świetle?

 

Odpowiedź na to pytanie daje § 95. ust. 1. rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają:

1) sygnał zielony – zezwolenie na wjazd za sygnalizator,

2) sygnał żółty – zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony,

3) sygnał czerwony – zakaz wjazdu za sygnalizator,

4) sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie – zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.

 

Wjazd za sygnalizator nadający żółty sygnał w sytuacji gdy zatrzymanie przed nim możliwe jest bez gwałtownego zatrzymania traktowany jest jako niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

{module Zdamyto}