Jeśli przepaloną żarówkę halogenową czy można wymienić na ksenonową?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Mogę, ale tylko awaryjnie, nie wolno bo może oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, można pod warunkiem, że pasuje do kształtu,formy i miejsca? Wykorzystanie żarówek halogenowych możliwe jest jedynie w przystosowanych do nich reflektorach. Przystosowania wymaga także samochód.

  

  • reflektor musi być przystosowany do lampy samowyładowczej
  • pojazd a właściwie reflektor musi byc wyposażony w wysokokiśnieniowy spryskiwacz (mycie reflektora ktory osiąga wysoką temperaturę powodującą natychmiastowe zasychanie brudnej wody..
  • pojazd musi być wyposażony w układ automatycznej regulacji zasięgu światła – światło ksenonowe jest b silne, nie można dopuścić do sytuacji kiedy np na nierówności słup światła zaświeci wyżej niż to jest bezpieczne.
  • auto powinno mieć przetwornicę prądowu przystosowaną do tego typu źródeł światła.

Podstawa prawna: – Regulaminy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych stanowiące załącznik do Porozumienia dotyczącego przyjęcia jednolitych wymagań technicznych dla pojazdów kołowych, wyposażenia i części, które mogą być stosowane w tych pojazdach, oraz wzajemnego uznawania homologacji udzielonych na podstawie tych wymagań, sporządzonego w Genewie dnia 20 marca 1958 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 104, poz. 1135 i 1136)

Zastosowanie reflektora ksenonowego w samochodzie który nie jest odpowiednio przystosowany powoduje złamanie art. 66 ust. 4 pkt 2 ustawy PoRD: Zabrania się stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych w związku z czym na mocy art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. a PoRD Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.

Nie można wymieniać uszkodzonej żarówki halogenowej na żarówkę ksenonową.

{module Zdamyto}