Czy ten znak ostrzega o przejściu dla pieszych?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przewrotnie znak ostrzega o tym, że niektórzy uczestnicy ruchu mogą wchodzić czy wręcz wbiegać na jezdnię poza wyznaczonym miejscem.

 Znak A-17 ostrzega o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci lub o bliskości takiego miejsca (z rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych).

Stosuje się go w celu ostrzeżenia o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat lub o bliskości takiego miejsca. Znak umieszcza się zwłaszcza w pobliżu szkół podstawowych, gimnazjów, placówek prowadzących zajęcia z dziećmi, terenów zabaw i innych.

O konieczności stosowania znaku A-17 decydują min przypadki częstego pojawiania się dzieci na drodze, a nie odległość drogi od obiektu, do którego uczęszczają dzieci.

 

O przejściu dla pieszych ostrzega znak A-16

Znak A-16 „przejście dla pieszych” umieszcza się przed wyznaczonym na drodze przejściem dla pieszych w przypadkach, gdy może nie być widoczne odpowiednio wcześnie przez kierujących pojazdami lub ze względów bezpieczeństwa konieczne jest ostrzeżenie o przejściu.

Znaki A-16 umieszcza się przed przejściem dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na drodze, na której prędkość wynosi powyżej 60 km/h, a przy innej prędkości — przed przejściami bez sygnalizacji świetlnej wyznaczonymi pomiędzy skrzyżowaniami.

{module Zdamyto}