Egzamin na placu (łuk): jak cofać aby zdać?

[Głosów:8    Średnia:4.3/5]

Umiejętność prowadzenia samochodu nie polega na jeździe jedynie do przodu i to najlepiej po prostej, dlatego jednym z zadań egzaminacyjnych jest cofanie – min po łuku. Kiedy egzaminator nie zaliczy tego zadania?

Zasady egzaminu na prawo jazdy określa rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Rozporządzenie to określa min

 • wszystkie zadania egzaminacyjne,
 • kryteria ich oceny przez egzaminatora
 • sposób wykonania zadań
 • kolejność wykonywania niektórych zadań

Jednym z zadań egzaminacyjnych jest Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu. Zadanie równie proste co i jego nazwa, niestety bywa postrachem wielu kursantów – zupełnie niepotrzebnie. To bowiem jeden z najłatwiejszych elementów egzaminu na prawo jazdy, a w dodatku w pełni wyuczalny.  Zanim klikniesz „Egzamin na prawo jazdy: jak zrobić łuk?” przeczytaj ten artykuł do końca.

Kiedy egzaminator nie zaliczy jazdy łukiem?

Podczas wykonywania tego zadania przysługuje ci jedna powtórka. Możesz więc popełnić jeden błąd – z pewnymi wyjątkami, kiedy powtórka przysługiwać Ci nie będzie przysługiwała:

Zadanie nie będzie zaliczone jeśli:

 1. Nie włączysz odpowiednich świateł, lub nie włączysz ich wcale
 2. Nie upewnisz się o możliwości jazdy przed ruszeniem (nie rozejrzysz się)
 3. Silnik zgaśnie
 4. Nie zwolnisz dźwigni hamulca ręcznego
 5. Nie obejrzysz się podczas cofania (cofanie musi być przeprowadzone z wykorzystaniem lusterek wstecznych i szyby tylnej). Tak tak, egzaminatorzy bardzo zwracają na to uwagę.
 6. Najedziesz na linię
 7. Twoja jazda nie będzie płynna (np zatrzymasz się / dojedziesz do pola zatrzymania, będziesz gwałtownie przyspieszać i zwalniać)
 8. Nie zatrzymasz się w obrębie pola zatrzymania (za wcześnie).

Jeśli popełnisz jeden z wymienionych wyżej błędów – służy ci powtórka zadania.

Dodatkowo zadanie nie będzie zaliczone jeśli:

 1. Przejedziesz przez linię. Rozumiane to jest zupełnie tak samo jak gol w piłce nożnej: piłka musi przekroczyć linię całym obwodem.
 2. Potrącisz / przewrócisz pachołka lub tyczkę – to tłumaczenia nie wymaga

W przypadku któregoś z tych dwóch błędów poprawka ci nie przysługuje, bowiem takie zachowanie w świetle przepisów zagraża  życiu i zdrowiu.