Egzamin praktyczny na prawo jazdy: jak długo trwa?

[Głosów:3    Średnia:4/5]

Jak długo trwa cały egzamin praktyczny na prawo jazdy? Ile czasu masz na wykonanie zadań na placu WORD a ile na mieście? Mamy dwie wiadomości – dobrą i… doskonałą.

Dobra jest taka, że minimalny czas egzaminacyjny określony jest wyłącznie podczas wykonywania jednego zadania egzaminacyjnego „sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego” czyli elementy pod maską i światła.

Poznaj wszystkie zadania egzaminacyjne 

Czas egzaminacyjny

…czyli ile to wszystko trwa?

  1. Na wykonanie  zadania egzaminacyjnego „Przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy” czyli światła + elementy pod maską masz 5 minut. To naprawde duuuuuużo czasu (bo ile można opowiadać o świetle cofania i poziomie płynu do spryskiwaczy;) ).
  2. Na wykonanie zadania „Ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu” Twój czas egzaminacyjny jest nielimitowany.
  3. Na wykonanie zadania „Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu” Twój czas egzaminacyjny jest nielimitowany
  4. Egzamin w ruchu miejskim musi trwać nie mniej niż 40 minut chyba że w ciągu 25 minut wykonasz wszystkie zadania egzaminacyjne, a wynik egzaminu jest pozytywny, wówczas egzaminator może skrócić Twój egzamin do 25 minut. Oznacza to, że pośpiech na egzaminie jest bezzasadny! Przepisy bowiem nie określają górnego progu czasu egzaminacyjnego. Jeśli szybciutko wykonasz wszystkie zadania egzaminator będzie zmuszony nadal kontynuować egzamin do wyczerpania minimalnego czasu egzaminacyjnego – czyli krótko mówiąc będziesz jeździć na darmo, a wówczas możesz popełnić błąd…
  5. Nikomu (powtórzymy: NIKOMU) nie jest na rękę przedłużanie czasu egzaminacyjnego.

Tego na egzaminie nie rób, czyli czego wystrzegać się podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy