Egzaminy załatwiał mechanik WORD

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pierwsze skrzypce w załatwianiu egzaminów na prawo jazdy grał 50-letni mechanik-kierowca WORD. Przedstawiono mu już 50 zarzutów płatnej protekcji.

 

Prokuratura Okręgowa w Lublinie oskarżyła 55 osób, wśród których jest dwóch byłych egzaminatorów z lubelskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Mechanik WORD Lublin, Edward K. od grudnia 2012 do października 2013 roku przekonywał inne osoby, że jest w stanie „załatwić” zdanie egzaminu praktycznego. Z reguły za jeden egzamin brał tysiąc złotych od osób, którym bardzo zależało na otrzymaniu „prawka”. Z naszych informacji wynika, że większość z nich rzeczywiście egzamin zdawała. Szczegółów prokuratura nie ujawnia; część akt w tej sprawie jest objęta tajemnicą.

Główny oskarżony od listopada 2013 roku jest aresztowany; pozostali odpowiadają z wolnej stopy (wpłacili np. poręczenia majątkowe). Jest wśród nich m.in. 44-letni właściciel jednej ze szkół nauki jazdy Arkadiusz B. Wiadomo, że ściśle współpracował z mechanikiem. Jako szef ośrodka szkolącego przyszłych kierowców miał kontakt z osobami, którym zależało na zdaniu egzaminu za pieniądze. Postawiono mu 19 zarzutów. Na ławie oskarżonych zasiądzie też dwóch byłych egzaminatorów: Bogusław B. oraz Bogdan L. – Obaj mają zarzuty związane z przestępstwem płatnej protekcji. Pierwszy ma pięć takich zarzutów, drugi trzy – mówi prokurator Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Spośród 55 oskarżonych, 21 chce dobrowolnie poddać się karze, bez konieczności prowadzenia procesu. Zaproponowali dla siebie więzienie w zawieszeniu oraz grzywny od 500 zł do 8 tysięcy złotych.

Korupcja w WORD ujrzała światło dzienne jesienią 2013 roku. W całym województwie, praktycznie jednego dnia, CBA zatrzymało 24 osoby, wśród nich egzaminatora, właścicieli ośrodków szkoleniowych i kursantów. Zabezpieczono też dokumentację dotyczącą egzaminów. Potem zatrzymywano kolejne osoby.