Idą zmiany w kodeksie – w obszarze zabudowanym będzie jednolita prędkość

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Posłowie z Komisji Infrastruktury przygotowują zmiany kodeksie drogowym.  Zgodnie z nimi dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym będzie taka sama zarówno w dzień jak i w nocy.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w terenie zabudowanym w godzinach od 5 do 23 obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, natomiast przez 6 godzin nocnych kierowcy mogą jeździć o 10 km/h szybciej. Polska to jedyny kraj w Europie, w którym obowiązuje takie rozróżnienie. Wśród ekspertów od bezpieczeństwa budzi ono kontrowersje od samego początku. Wprowadzenie różnych limitów prędkości było uzasadniane tym, że nocą panuje mniejszy ruch – zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Przeciwnicy takiego rozwiązania jednak zauważają, że nocą jest gorsza widoczność, a zatem łatwiej nie zauważyć np. pieszego poruszającego się skrajem jezdni.

Zdaniem ustawodawców nie ma powodu, aby obowiązywały dwa różne ograniczenia. Dlatego już niedługo może się to zmienić i nocą pojedziemy wolniej.

Wśród zmian w kodeksie drogowym, nad którymi pracują posłowie z Komisji Infrastruktury, znajduje się również ta dotycząca ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Propozycją jest ujednolicenie tego limitu do 50 km/h przez całą dobę.

Aktualnie trwają konsultacje dotyczące tej zmiany, ale poseł Stanisław Żmijan, przewodniczący Komisji Infrastruktury, zaznacza, że wiele osób już popiera taki zapis. Jeśli nowe prawo wejdzie w życie, kierowcy będą musieli się szybko przestawić.