Co powinieneś zrobić w samochodzie wyposażonym w układ abs aby uzyskać jak najkrótszą drogę hamowania?

awaria abs
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Hamować pulsacyjnie? Hamować lekko wciskając pedał hamulca? Hamować naciskając pedał hamulca z całej siły?

 ABS (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania.

ABS zapobiega zjawiskom występującym po zablokowaniu kół, takim jak ściąganie samochodu w bok, utrata kontroli nad kierowaniem samochodem.

Hamowanie bez ABS

W samochodach bez systemu ABS musisz starać się hamować tak, by utrzymać kontrolę nad samochodem.

  • Zbyt słabe hamowanie wydłuża drogę hamowania
  • Zbyt mocne prowadzi do utraty sterowności (zablokowanie kół).

Zaleca się, by przy konieczności silnego hamowania stosować hamowanie pulsacyjne. Hamowanie to polega na intensywnym wciśnięciu hamulca, a w momencie, gdy koła przestają się obracać, odpuszczeniu hamulca, by natychmiast znów silnie nacisnąć hamulec. W momentach silnego naciśnięcia hamulca uzyskuje się dużą siłę hamowania, a w momentach puszczenia niesymetria oporów toczenia hamuje ruch poprzeczny samochodu, umożliwiając jego sterowanie.

 

Hamowanie z ABS

W samochodzie wyposażonym w system ABS, najefektywniejszy sposobem hamowania jest jak najszybsze i jak najmocniejsze wciśnięcie pedału hamulca.

 

awaria absW samochodzie z układem ABS najskuteczniejsze hamowanie uzyskuje się poprzez mocne (do oporu) wciśnięcie pedału hamulca. System ABS zajmie się resztą – nie doprowadzi do zablokowania się kół.

 

 

{module Zdamyto}