Jazda jednokierunkową pod prąd będzie możliwa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Do końca roku mają wejść w życie przepisy pozwalające rowerzystom w Warszawie na jazdę pod prąd na drogach jednokierunkowych. Cykliści jeżdżą już w stolicy po kontrapasach, w przeciwnym kierunku do jadących aut. Kierowcy nie są zachwyceni tym pomysłem.

„To na pewno nie będzie bezpieczne”, „mogą nam się wpakować pod kółka”, „rowerzyści nie znają przepisów ruchu drogowego” – komentują. Cykliści odpierają atak zmotoryzowanych. „W Europie takie rozwiązania się sprawdzają”, „trochę szacunku” – piszą.

Stolica czeka już tylko na zielone światło ministerstwa infrastruktury. Specjalne przepisy zezwalające cyklistom na jazdę pod prąd mają być gotowe do końca roku. Zasada ma być prosta: jeśli szerokość ulicy jednokierunkowej przekracza trzy metry, rowerzyści będą mogli jeździć w dwóch kierunkach. Informować o tym będą znaki drogowe. Być może oznakowanych w ten sposób zostanie nawet kilkaset ulic.

„Plan jest taki, że tam, gdzie są drogi jednokierunkowe i będzie dopuszczalna prędkość niższa niż 50 km/h, to rozwiązanie mogłoby być z powodzeniem wprowadzone” mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

/TVN Warszawa