Jazda we mgle. Jakie masz obowiązki?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jazda we mgle nie nie jest ani łatwa ani przyjemna. Z całą pewnością nie jest też bezpieczna. Poza wzmocnieniem koncentracji pamiętaj o obowiązkach, których nieprzestrzeganie grozi mandatem.

Ostrożność – szczególna

Zachowanie ostrożności podczas jazdy we mgle jest niewystarczające. Przepisy prawa drogowego zobowiązują cię do zachowania szczególnej ostrożności. Chodzi tu o sposób zachowania na drodze polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu twojego postępowania do warunków i sytuacji na drodze w stopniu, który umożliwi szybkie reagowanie.

Prędkość – bezpieczna

Mgła to okoliczność zmuszająca cię do ograniczenia prędkości. Pamiętaj, że znaki drogowe czy przepisy regulujące prędkość na danym odcinku drogi ustalają jedynie jej górny pułap. Do ciebie jako kierującego należy dostosowanie jej do warunków panujących na drodze. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojaz-du, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Światła – ale jakie?

Jadąc w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza jesteś zobowiązany do włączenia świateł mijania lub przeciwmgielnych przednich (bądź obu nich jednocześnie). Gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów możesz użyć tylnych świateł przeciwmgielnych. Pamiętaj jednak o wyłączeniu ich gdy widoczność wzrośnie powyżej 50 m.

Podczas jazdy we mgle nie możesz używać świateł do jazdy dziennej – niezależnie od ograniczenia widoczności spowodowanego mgłą.

Wyprzedzanie – możesz użyć sygnału dźwiękowego

Poza terenem zabudowanym można dawać krótkie sygnały dźwiękowe w trakcie wyprzedzania czy omijania.

 

Za zignorowanie środków ostrożności grozi mandat – za niewłączenie wymaganych świateł w czasie złej widoczności można otrzymać 200-złotową karę.

Nadgorliwość także nie popłaca – za nadużywanie sygnałów świetlnych lub dźwiękowych grozi mandat w wysokości 100 zł. Karę o tej samej wysokości można otrzymać za używanie tylnych świateł przeciwmgielnych przy normalnej przejrzystości powietrza.