Kobieta w ciąży za kierownicą – to dobry pomysł?

kobieta-w-ciazy-w-pasach-bezpieczenstwa-
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nie ma powodu, aby kobieta w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach, rezygnowała z prowadzenia samochodu.

Czytaj: Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży Volvo radzi zapinać pasy

Należy jednak brać pod uwagę czynniki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy, takie jak zwiększona senność, nudności, czy ruchy dziecka w bardziej zaawansowanej ciąży. 

Nie trzeba zapinać pasów

Kodeks drogowy pozwala na niezapinanie pasów przez kobiety w widocznej ciąży. Pasy bezpieczeństwa i poduszka powietrzna (działające łącznie) zapewniają kobiecie najwyższy poziom bezpieczeństwa w podróży.

Pasy powinny być jednak odpowiednio zapięte, a fotel kierowcy odsunięty od przedniej poduszki powietrznej. Pasy nie mogą przechodzić przez brzuch. Dolny pas powinien znajdować się nisko pod brzuchem, a górny nad brzuchem, między piersiami. Można kupić specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa, dzięki któremu dolny pas dobrze się układa nisko na biodrach i miednic. Dostępne też są specjalne nakładki antyuciskowe na pasy, które pomagają chronić brzuch i zwiększają komfort podróży.

Lepiej wygodnie choć dłużej

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Lepiej nadłożyć drogi, niż skorzystać z trasy wyboistej czy prowadzącej przez centrum miasta, ponieważ stres i spaliny nie są korzystne ani dla matki, ani dla dziecka.

Ważne, żeby zaplanować podróż tak, żeby mieć czas na postoje, np. co godzinę, podczas których dobrze jest rozluźnić mięśnie szyi i ramion, przejść się przez chwilę i wykonać kilka ćwiczeń, takich jak „kreślenie” kółek stopami kilka razy w jedną i w drugą stronę. To pozwoli poprawić krążenie i zwiększy ruchomość stawów. Jeśli to możliwe, szczególnie w zaawansowanej ciąży, warto żeby kobieta spodziewająca się dziecka podróżowała jako pasażer.

Ustawienie fotela – kierownica z dala od brzucha

 Ruszając w drogę, należy zdjąć kurtkę, żeby dodatkowo nie ograniczała ruchów. Przyszła mama powinna też pamiętać o ustawieniu fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by jej sprawność motoryczna w żaden sposób nie była ograniczona. Plecy muszą mocno przywierać do oparcia, a fotel warto spróbować ustawić tak, żeby zachowana była odległości ok. 25 cm między osobą, a kierownicą.

kobieta-w-ciazy-w-pasach-bezpieczenstwa-

Czytaj też