Kursy na prawo jazdy zostaną zniesione?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Między innymi takiej zmiany w kodeksie drogowym domagają się politycy PJN.

Na autostradach nie powinno być ograniczenia prędkości. Proponowane jest też zniesienie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa i zakazu rozmawiania przez telefon komórkowy.

Pozwólcie Jeździć Normalnie Lista proponowanych zmian:

 

PRĘDKOŚĆ NA AUTOSTRADZIE I DRODZE EKSRESOWEJ

Zniesienie ograniczenia pręskości na autostradzie. Ograniczenia byłyby jedynie w miejscach, gdzie jest to konieczne – np. przy zjazdach i przebudowach. Na drogach ekspresowych – według partii – powinno obowiązywać ograniczenie do 130 km/h, w terenie niezabudowanym – 100 km/h (nocą 110 km/h).

PRĘDKOŚĆ NA OBSZARZE ZABUDOWANYM

PJN chce też podwyższenia limitu prędkości w terenie zabudowanym do 55 km/h, a w nocy – do 70 km/h, bo wówczas ruch jest mniejszy, nie ma wielu przechodniów.

Obecnie mówi się o limicie w terenie zabudowanym np. do 30 km/h – PJN uważa za nietrafiony:

– Można iść dalej w tych absurdalnych pomysłach i zmniejszyć prędkość do 10 km/h, wtedy wypadków śmiertelnych nie będzie w ogóle. Ale to oznacza, że posiadanie samochodu przestanie mieć sens.

ROZMOWY PRZEZ KOMÓRKĘ W CZASIE JAZDY

– Jeśli argument jest taki, że rozmowa przez telefon rozprasza, to tak samo rozprasza rozmowa przez zestaw głośnomówiący lub rozmowa z pasażerem. Jeśli chodzi o to, że mamy zajętą jedną rękę, to dlaczego państwo nie zakazuje zmieniania kanałów radiowych, czy na przykład trzymania kanapki? Wydaje nam się to absurdalnym ograniczeniem wolności obywatelskiej.

JAZDA BEZ PASÓW BEZPIECZEŃSTWA

Zdaniem polityków PJN kierowca lub pasażer powinni poza tym sami decydować, czy zapinać pasy bezpieczeństwa czy też nie. Obowiązek zapinania pasów powinny mieć wyłącznie dzieci.

ZGODA NA UŻYWANIE ANTYRADARÓW

Jeśli państwo ostrzega nas znakami, że na drodze jest radar to dlaczego my nie mamy mieć prywatnych urządzeń, które służyłyby do tego samego?

ZNIESIENIE KURSÓW NA PRAWO JAZDY

Zadaniem państwa byłoby sprawdzenie na egzaminie, czy dana osoba rzeczywiście ma konieczne umiejętności do bezpiecznego poruszania się po drogach. Sam kurs, na wzór amerykański zostałby zniesiony.

OBOWIĄZEK WYPOSAŻENIA KAŻDEJ SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ W TZW. „SEKUNDNIK”

Zamontowanie na wszystkich sygnalizacjach świetlnych informacji o upływającym czasie do zapalenia się czerwonego czy zielonego światła, znacząco udrożniłoby ruch i zwiększyło bezpieczeństwo użytkowników dróg. .

PODWYŻSZENIE KAR ORAZ LICZBY PUNKTÓW KARNYCH ZA JAZDĘ LEWYM PASEM

Jazda lewym pasem ruchu spowalnia jazdę na autostradach i drogach ekspresowych oraz powoduje wiele zagrożeń przy wyprzedzaniu pojazdu prawą stroną. Dlatego powinno się surowiej karać tych kierowców, którzy uprawiają ten proceder.

Czytaj też Popularność w sondażach ponad bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek.