Łatwiej stracisz prawo jazdy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Droga do uzyskania prawa jazdy nie zawsze usłana jest różami. Najpierw kurs nauki jazdy, później egzamin w WORD-pół biedy, jeśli zdany jest za pierwszym razem, czasem jednak podejść do egzaminu jest znacznie więcej. Stracić prawo jazdy jest jednak bardzo łatwo, a wkrótce będzie to jeszcze łatwiejsze.

CANARD idzie na zakupy

Czym jest CANARD? To Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym  – jednostka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, utworzona w celu centralizacji i automatyzacji nadzoru nad ruchem drogowym. Nadzór ten  odbywa się w oparciu o fotoradary (stacjonarne i mobilne, zamontowane na pojazdach), urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości oraz rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.

W skrócie  – jeśli przejeżdżasz na czerwonym świetle, czy przekraczasz prędkość, wówczas materiał zarejestrowany przez odpowiednie urządzenia jest przesyłany drogą elektroniczną do centrali systemu, w której przeprowadzane jest postępowanie mandatowe.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ok 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości oraz 30 zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle.

Będzie więcej fotoradarów

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) przygotowuje przetarg na zakup nowych fotoradarów. Inwestycja ma być sfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

CANARD w ciągu sześciu lat chce kupić 600 nowych fotoradarów. Część z nich zastąpić ma  używane dziś stare rejestratory.

Utrata prawa jazdy za punkty

W pierwszym roku posiadania prawa jazdy podlegasz specjalnym zasadom związanym z przekroczeniem limitu punktów karnych.  Limit punktów wynosi wówczas 20, a jego przekroczenie  skutkuje nie tylko zatrzymaniem prawa jazdy, ale także odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami. Jeśli tak się stanie-musisz ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.  Teoretycznego i praktycznego.

Jeśli uprawnienia do kierowania dowolnej kategorii posiadasz dłużej niż rok, wówczas obowiązuje cię limit 24-punktowy. Inne są również skutki przekroczenia tego limitu: Jeśli uzbierasz przynajmniej 25 punktów karnych wówczas prawo jazdy jest zatrzymywane. Aby je odzyskać musisz :

  • przejść badania psychologiczne,
  • dać egzamin kontrolny.

Do czasu spełnienia tych warunków nie możesz prowadzić pojazdów silnikowych.

Przekroczenie prędkości – mandat i punkty

Jaka kara za przekroczenie prędkości? Poniżej zestawienie wielkości mandatów i ilości punktów karnych, jakie można uzyskać za przekroczenie prędkości:

  • 6 do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt karny
  • 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
  • 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
  • 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
  • 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
  • powyżej 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, + zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące

Dopuszczalne prędkości

Zapewne je znasz, przypominamy jednak 😉

Na obszarze zabudowanym

Dopuszczalna prędkość pojazdu w przypadku samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 t
Obszar zabudowany w godzinach

od 5:00 do 23:00

50 km/h
Obszar zabudowany w godzinach

od 23:00 do 5:00

60 km/h

Poza obszarem zabudowanym

Rodzaj drogi Dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym dla samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o DMC nieprzekraczającej 3,5 t
Autostrada 140 km/h
Droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
Droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
Droga dwujezdniowa dwukierunkowa o dwóch pasach ruchu 100 km/h
Droga jednojezdniowa dwukierunkowa (poza obszarem zabud.) 90 km/h

Prawo jazdy 2018