Kiedy nie(!) możesz używać świateł do jazdy dziennej?

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

Światła do jazdy dziennej – jak sama nazwa wskazuje – służą do jazdy w dzień. Mimo tych dwóch informacji: 1) służą do jazdy; 2) w dzień – wielu kierowców nie przestrzega tej zasady, a błędy zdarzają się nawet podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy.

Chlebak – jak sama nazwa wskazuje – służy do noszenia granatów, a światła do jazdy dziennej służą do jazdy w dzień. To proste skojarzenia 😉 Kiedy jednak jeszcze nie możesz używać świateł do jazdy dziennej?

Można a nie trzeba

Przede wszystkim prawo drogowe daje Ci możliwość używania świateł do jazdy dziennej – możesz ich użyć w określonych warunkach ale nie masz takiego obowiązku.

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Obowiązek dotyczy jedynie używanie świateł mijania:

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Nie będzie więc błędem, jeśli w ładną słoneczną pogodę użyjesz świateł mijania zamiast świateł do jazdy dziennej.

Kiedy nie można na światłach do jazdy dziennej?

Świateł do jazdy dziennej nie możesz używać:

  1. Od zmierzchu do świtu.
  2. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opad atmosferyczny, zadymienie, mgła itp).
  3. Zamiast świateł pozycyjnych.

Błędem na egzaminie praktycznym nie będzie nigdy jazda na światłach mijania, jeśli warunki zezwalają na użycie świateł do jazdy dziennej, bowiem jak wcześniej wspomnieliśmy przypisy dają możliwość używania świateł do jazdy dziennej a nie nakładają obowiązek ich użycia.