Pechowe pytanie z testów na prawo jazdy

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Najtrudniejsze pytanie z testów na prawo jazdy? Niekoniecznie. Może jest odrobinkę podchwytliwe, ale blisko 60 procent kursantów udziela nieprawidłowej odpowiedzi.

Według statystyk zdamyto.com, które regularnie publikuje najtrudniejsze pytania z testów na prawo jazdy, to własnie to pytanie sprawia kursantom najwięcej problemów :

[poll id=”3″]

Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?

Kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, który już znajduje się na pasie na który zamierzasz wjechać, czy ten, zamierzający wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania – bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar („zawczasu i wyraźnie”) zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem  art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.

W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania

Pełną oficjalną bazę pytań stosowaną na egzaminach państwowych zawierają testy ZdamyTo.com. Korzystając z testów online na ZdamyTo.com masz zawsze pewność, że uczysz się dokładnie tych pytań które będę na egzaminie w Twoim WORD.