Pieszy ma mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdzie na pasy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Posłowie z parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa drogowego proponują rewolucyjną zmianę w kodeksie drogowym. Pieszy ma mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdzie na pasy.

Nowy przepis może brzmieć: „kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który oczekuje bezpośrednio przed przejściem na możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni lub znajduje się na przejściu”.

To oznacza, że już samo znalezienie się w pobliżu przejścia dla pieszych ma wymusić na kierowcy zatrzymanie samochodu przed pasami.

Uzasadniając swój projekt autorzy piszą, że w 2011 roku na polskich drogach doszło do 3678 wypadków na przejściach dla pieszych (jest to około 9 procent wszystkich wypadków). W wypadkach na przejściach dla pieszych zginęło 238 osób zaś 3684 zostało rannych. W połowie tych zdarzeń winę za spowodowanie wypadku ponosili sami piesi. Wejście pieszego na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem było w 2011 roku przyczyną 2 493 wypadków (tj. 57 procent wszystkich zdarzeń spowodowanych przez pieszych).