Pytania w teście na prawo jazdy będą jawne. Próg punktowy bez zmian.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ministerstwo upubliczni pytania z testów na prawo jazdy. Próg punktowy pozostanie jednak bez zmian. Ministerstwo Transportu walczy z bałaganem w egzaminach na prawo jazdy. Od stycznia 2014 r. testy powinny być przeprowadzane na jednolitym oprogramowaniu.

 Od 2014 roku jedna baza pytań. Pytania jawne

Pytania powinny pochodzić z jednej bazy zatwierdzonej przez ministra transportu. To nie koniec zmian. Ministerstwo chce zapewnić powszechny dostęp do wszystkich pytań. Rzecznik Ministerstwa Transportu Mikołaj Karpiński: Docelowo, po utworzeniu bazy pytań egzaminacyjnych składającej się z ok. 3–4 tys. pytań, nie będzie potrzeby jej utajniania. Chcemy jawnej bazy pytań. Miałoby to się stać po ujednoliceniu obecnych dwóch baz pytań (jednej pochodzącej od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, drugiej od Instytutu Transportu Samochodowego) oraz jej zweryfikowaniu przez resort.

Przed zmianami z 19 stycznia 2013 roku baza liczyła kilkaset pytań, które kandydaci z łatwością wkuwali na pamięć. Sama liczba pytań to niejedyny powód, dla którego resort transportu chce jawności. Chodzi też o względy wizerunkowe. – Minister Nowak i jego otoczenie mają już dość punktowania przez media kolejnych wpadek przy wdrażaniu nowych egzaminów. Upubliczniając pytania, utną wszelkie spekulacje dotyczące tego, jak absurdalne pytania tam się pojawiają.

 

Powszechnie dostępne pytania byłyby też na rękę WORD-om. Wskutek zawirowań wokół egzaminów teoretycznych, a także coraz bardziej odczuwalnego niżu demograficznego ruch w WORD-ach znacznie zmalał w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat nawet o 40 proc. Czytaj: WORD-y zwalniają pracowników.

 

Próg punktowy bez zmian

Upublicznienie pytań miałoby jednak swoją cenę. Ministerstwo Transportu nie zamierza obniżać progu punktowego na egzaminach teoretycznych. Za takim rozwiązaniem lobbowali m.in. przedstawiciele ośrodków szkolenia kierowców i WORD.

 

Czytaj:

 

Ucz się:

{module Zdamyto}