Rozmawiający przez telefon kierujący jest tak samo niebezpieczny co nietrzeźwy

szokujaca kampania 4703459
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zgodzisz się na jazdę samochodem prowadzonym przez nietrzeźwego kierującego? A jeśli kierujący będzie trzeźwy lecz prowadząc będzie rozmawiał przez telefon? Reakcja kierującego rozmawiającego przez telefon jest słabsza niż u kierującego z 0,8 promila alkoholu we krwi.

 Ryzyko wypadku rośnie aż 23-krotnie, jeśli kierowca rozmawia przez telefon.

 {youtube}Z0sfZT7oyZ8{/youtube}

Rozmowa przez telefon – mity

Kierowcy są wielozadaniowi

Nieprawda. Niezależnie od stażu za kierownicą, wieku i innych cech, każdy kierowca jest tylko człowiekiem wyposażonym w mózg. Wbrew obiegowej opinii, mózg nie potrafi kontrolować kilku czynności jednocześnie. Kierowanie pojazdem i rozmowa przez komórkę to dwa zadania wymagające myślenia i angażujące wiele obszarów w mózgu, który nie robi wszystkiego naraz. Mózg przełącza się szybko między dwiema aktywnościami poznawczymi.

 

Rozmowa z kimś w samochodzie niczym nie różni się od rozmowy przez telefon

Kilka lat temu na uniwersytecie w Utah przeprowadzono badanie, które wykazało, że kierowca zwraca mniejszą uwagę na warunki drogowe rozmawiając przez telefon, bo jest jedyną osobą w rozmowie świadomą sytuacji na drodze. Kierowca rozmawiający zaś z dorosłym pasażerem ma dodatkową parę oczu i uszu. Zazwyczaj dorosły pasażer dopasowuje też swój sposób mówienia do warunków, a rozmówca po drugiej stronie linii telefonicznej nie jest w stanie tego zrobić.

 

Zestaw głośnomówiący eliminuje niebezpieczeństwo korzystania z komórki podczas jazdy

Niezależnie od tego, czy kierowca trzyma telefon w dłoni, czy korzysta z zestawu głośnomówiącego, rozmowa podczas jazdy jest niebezpieczna. Aktywność w płacie ciemieniowym mózgu, obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie ruchu obrazów, jednym z najważniejszych dla kierowania pojazdem obniża się o 37% podczas słuchania mowy. Badanie przeprowadzono w Carneige Mellon University.

 

Kierowca rozmawiający przez telefon ma lepszy czas reakcji niż kierowca po alkoholu

Badacze z uniwersytetu w Utah dowiedli, że kierowcy rozmawiający podczas jazdy przez telefon mają wolniejszy czas reakcji niż kierowcy z zawartością 0,8 promila alkoholu we krwi (dopuszczalny w USA limit stężenia alkoholu we krwi). Kierowca może się natychmiast rozłączyć, pijany musi czekać aż wytrzeźwieje.

 

Oto dwa plakaty, które w Bangladeszu „firmują” kampanię społeczną mającą na celu uświadomienie, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą rozmowa przez komórkę w czasie jazdy. Prawda, że robią wrażenie?

szokujaca kampania 4703459

 

szokujaca kampania 4703457

 

…i z życia wzięte

{youtube}BgHstrHug_0{/youtube}