Szare fotoradary też fotografują

fotoradar szary
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Szkodliwość (dla portfela) żółtych fotoradarów ustawionych przy drodze jest powszechnie znana. Niewielu jednak kierowców wie, że szare, stare fotoradary mogą być i bardzo często są nadal aktywne.

Nowe oznakowanie fotoradarów wprowadziło rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 r. zmieniające warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasady ich umieszczania na drogach. Zgodnie z nim wszystkie fotoradary stacjonarne mają być koloru żółtego. Rozporządzenie dotyczy nie tylko tych urządzeń, które dopiero zostaną postawione ale także tych, które już działają przy drogach.

fotoradar szary fotoradar zolty

Szare fotoradary do czerwca 2014

Kierowcy często są świadomi tego, że wszystkie fotoradary powiny być koloru żółtego ale zapominają, że obowiązuje okres przejściowy zanim przepisy wejdą w życie. Wielu jest przekonanych, że szare „puszki” czekają jedynie na demontaż lub oklejenie żółtą folią, jednak na podstawie zdjęć z takich urządzeń nadal mogą być wystawiane mandaty. GITD ma 36 miesięcy od momentu wejścia rozporządzenia w życie na to, by usunąć szare fotoradary lub okleić je jaskrawożółtą folią. W praktyce oznacza to, że do końca czerwca 2014 r. szare urządzenia nadal mogą funkcjonować

§ 2. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 r:  Stacjonarne urządzenia rejestrujące i ich obudowy, zainstalowane w pasie drogowym przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, które nie spełniają określonych w nim wymagań, mogą być wykorzystywane przez okres 36 miesięcy od dnia jego wejścia w życie. 

Do pobrania: rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 22 czerwca 2011 r. zmieniające warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasady ich umieszczania na drogach.

Do pobrania inne przydatne akty prawne.