Tego na egzaminie nie rób

[Głosów:52    Średnia:3.8/5]

Jak zdać egzamin na prawo jazdy? Tych błędów staraj się wystrzegać, to właśnie one powodują, że egzaminator oceni Cię negatywnie. Niestety – te błędy popełniane są nagminnie.

Testy na prawo jazdy zdane? To teraz czas na egzamin praktyczny. Przed Tobą zaliczenie zadań na placu WORD i w ruchu miejskim. A właśnie – wiesz jakie zadania masz do wykonania?

Błąd na egzaminie praktycznym może drogo kosztować. Czasem w wyniku błędu egzaminator może zadecydować nawet o przerwaniu egzaminu na prawo jazdy, jeśli uzna, że Twoje zachowanie doprowadziło do zagrożenia w ruchu drogowym. Wówczas nie pozwoli Ci dalej prowadzić, a drogę do WORD pokonasz na siedzeniu pasażera. Jakich błędów należy wystrzegać się?

  1. Bądź skupionym do samego końca egzaminu. Bardzo dużo dobrze zapowiadających się egzaminów musiało zostać przerwanych już na powrocie do WORD czyli w ostatnich minutach egzaminu! To efekt Waszego rozluźnienia, zadowolenia z dobrego przebiegu egzaminu. Bądź skupiony do końca egzaminu!
  2. Nie bój się lewego pasa. Wprawdzie przepisy nakazują jazdę możliwie blisko prawej krawędzi jezdni (czyli prawym pasem), ale to nie oznacza bezwzględnego nakazu jazdy prawym pasem (czy jak najbliżej prawego krawężnika). Gdy sytuacja drogowa tego wymaga – możesz przecież jechać lewym pasem, tak długo aż uzyskasz możliwość jazdy prawym pasem.
  3. Właściwie sygnalizuj zamiar zmiany pasa ruchu a nie fakt. Częstym błędem egzaminacyjnym jest sygnalizowanie faktu a nie zamiaru zmiany pasa ruchu- włączanie kierunkowskazu wraz z ruchem kierownicy – bez spojrzenia do lusterka.
  4. Zwracaj uwagę na znaki poziome. Np zmiana pasa ruchu tuż przed skrzyżowaniem doprowadzi do najechania na linię ciągłą. Niebezpiecznym błędem jest lekceważenie innych znaków poziomych jak np strzałki kierunkowe i skręcanie z niewłaściwych pasów
  5. Nie jedź za wolno. Ani za szybko. Po prostu przestrzegaj prędkości dopuszczalnych. Jazda ze zbyt małą prędkością, czyli snucie się przez miasto z prędkością 40 km/h jest wykroczeniem drogowym. Doprowadzasz przecież do utrudnienia w ruchu. Przekroczenie prędkości o więcej jak 20 km/h zaś może skutkować przerwaniem egzaminu z wynikiem negatywnym.
  6. Nie kopiuj zachowań innych kierowców. Pojazd przed Tobą jedynie zwolnił przed znakiem „stop” czy przed sygnalizatorem warunkowym? Nie powtarzaj jego zachowania. Ty masz się zatrzymać. Brak zatrzymania się przed sygnalizatorem warunkowym jest niczym innym jak niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej i stanowi poważne wykroczenie drogowe, które może kosztować nawet… 500 zł mandatu
  7. Dostosuj prędkość do warunków drogowych. Przejazd wąską uliczką osiedlową to nie to samo co jazda główną ulicą. Pomimo braku ograniczenia prędkości, w miejscach zagrożonych masz poruszać się z prędkością bezpieczną (tzn prędkość bezpieczna obowiązuje cię ZAWSZE)
  8. Wyprzedzaj. To manewr który jest obowiązkowy na egzaminie. Pamiętaj, że nie na każdym skrzyżowaniu istnieje zakaz wyprzedzania, ale już rowerzystę możesz wyprzedzić na każdym skrzyżowaniu.
  9. Sygnalizuj zamiar opuszczenia skrzyżowania o ruchu okrężnym. Sygnalizowanie misi być przeprowadzone zawczasu i wyraźnie. Kierunkowskaz wyłącz po opuszczeniu ronda. Nie ma sensu gimnastykować się z wyłączeniem kierunkowskazu jeśli jesteś tuż za rondem. Po prostu brakuje Ci rąk.
  10. Pytaj egzaminatora. Jeśli czegoś nie dosłyszysz albo nie zrozumiesz – poproś o powtórzenie komendy. Jest zupełnie naturalne, że komenda egzaminatora może być niedosłyszana albo niezrozumiała w pierwszej chwili. Pamiętasz jak przed wyjechaniem na miasto poinstruował Cię egzaminator? „Jeśli coś będzie niezrozumiałe, to proszę mnie zapytać. Czy to jest dla pani/pana zrozumiałe?” TAK – potwierdzasz, że wiesz iż możesz DOPYTAĆ się jeśli komenda była niezrozumiała.
  11. Nie potwierdzaj ukończenia parkowania, jeśli widzisz, że jest ono przeprowadzone nieprawidłowo! Jeśli widzisz, że coś nie tak – powiedz, że chcesz wykonać korektę. Częsty błąd to brak wiedzy o prawie do korekty i umiejętności jej wykonania przy manewrach parkowania.
  12. Nie bój się zgaśnięcia silnika. Jazda samochodem nie polega na tym, aby silnik nie zgasł. Oczywiście jeśli robisz to nagminnie, albo utrudniasz zgaśnięciem silnika ruch drogowy – to będzie błędem.
  13. …i nie bój się, że silnik „warczy” podczas ruszania. Od tego jest aby warczał :). Jeśli silnik słyszysz, to wiesz kiedy zmienić bieg, czy zwolnić hamulec ręczny podczas ruszania pod górkę.
  14. Używaj hamulca ręcznego na skrzyżowaniach. Na mieście podczas ruszania pod górkę egzaminator nie ocenia tego. To zadanie egzaminacyjne podlegające ocenie jedynie na placu manewrowym WORD. Na mieście auto więc może stoczyć się, zgasnąć itp… Tu kryteria oceny już nie działają. Za to o wiele łatwiej ruszyć z ręcznego niż mordować się z gazem, hamulcem i sprzęgłem 🙂
  15. Nadużywanie sprzęgła. Wciskanie sprzęgła do hamowania jest najgorszym co możesz zrobić. Auto zachowuje się odwrotnie do tego czego się spodziewasz, ponadto nie wypełniasz zasad jazdy energooszczędnej. Ekojazda jest przecież oceniana na egzaminie.
  16. Nie jedź na pamięć. Oznakowanie może przecież zmienić się, a dotyczy to nie tylko zasad pierwszeństwa przejazdu ale i ograniczeń prędkości.

Pamiętaj:

Nikomu nie jest na rękę wydłużanie czasu egzaminu – ani Tobie, ani tym bardziej Twojemu egzaminatorowi

Inne błędy egzaminacyjne

  • brak umiejętności oceny odległości i prędkości innych pojazdów,
  • brak reagowania na zmieniające się sytuacje w ruchu drogowym, brak samodzielności
  • brak reakcji na zmiany sygnalizacji świetlnej
  • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu
  • nieostrożne zachowanie w rejonie przejść i przystanków
  • obserwowanie niewłaściwych sygnalizatorów na rozbudowanych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną
  • nie rozróżnianie skrętu w lewo od zawracania
  • brak umiejętności odblokowywania kierownicy i zwolnienia hamulca awaryjnego
  • błędna obserwacja pola widzenia w czasie wykonywania manewrów na placu lub obserwacja tylko w jednym lusterku
  • brak koordynacji używania sprzęgła, gazu i hamulca przy ruszaniu na wzniesieniu
  • nieznajomość korzystania z dodatkowych urządzeń w pojeździe np. wycieraczek, przełączenie świateł

A Tobie jaki błąd przytrafił się? Napisz w komentarzu do artykułu

Powodzenia na egzaminach 🙂