Trudne sytuacje w ruchu drogowym

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Poniżej sytuacje w ruchu drogowym z którymi problem mogą mieć nie tylko kursanci nauki jazdy.

 

Zawracanie na drodze z pierwszeństwem

Panuje błędne przekonanie, że kierowca zawracający traci pierwszeństwo, co nie jest prawdą. W dodatku zawracając, można wprowadzić w błąd innych. Kierowca auta wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej, widząc pojazd zawracający, może być przekonany, że ten skręca w drogę, z której on chce wyjechać.

Skręcanie w prawo  – sygnalizator warunkowy i znak regulujący pierwszeństwo na skrzyżowaniu

Widząc sygnalizator z zielonym światłem, a tuż za nim znak „ustąp pierwszeństwa”, kierowcy zastanawiają się, czy muszą stosować się do znaku. Tymczasem jeśli znak i sygnalizator występują w ramach tego samego skrzyżowania, nadrzędna jest sygnalizacja świetlna. Z tego powodu pojazd skręcający w prawo na świetle zielonym ma pierwszeństwo przejazdu i wjeżdżając na drogę poprzeczną nie ma obowiązku ustępowania pierwszeństwa przejazdu.

Rondo turbinowe

Taki rodzaj ronda ma minimalizować ryzyko zajechania drogi innemu kierowcy. Mimo to kierowcy mają problem z pokonaniem takiego skrzyżowania. Jak sobie z tym radzić? Należy patrzeć na tablice umieszczone przed rondem, które podpowiadają, jaki pas ruchu należy zająć. A będąc już na rondzie wystarczy obserwować linie na drodze.

Pierwszeństwo na skrzyżowaniu z „główną” drogą

Jadąc prosto i widząc pojazd nadjeżdżający z prawej strony, wąską uliczką, powstaje problem ustalenia pierwszeństwa przejazdu. Jak prawidłowo się zachować? Jeśli nie ma znaków ustalających pierwszeństwo przejazdu oraz na drodze z prawej brak znaku „ustąp pierwszeństwa”, „droga wewnętrzna, „strefa ruchu” bądź „strefa zamieszkania”, skrzyżowanie należy uznać za równorzędne i przepuścić pojazd z prawej strony.