Ukończyli kurs i egzamin na prawo jazdy – odbiorą im uprawnienia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sprawa dotyczy przynajmniej 600 osób, którym decyzją sądu odebrano uprawnienia do kierowania. Egzamin na prawo jazdy i kurs muszą powtórzyć.

Egzamin na prawo jazdy jest bardzo stresujący, o czym wiedzą wszyscy którzy mają już go za sobą. Kursanci nauki jazdy „Start” na Dolnym Śląsku, którzy kończyli kursy w tej szkole mają odebrane uprawnienia do kierowania pojazdami. Tak zadecydował sąd w Legnicy.

Sprawa wyszła na jaw, gdy w grudniu 2009 roku Marek K. został zatrzymany przez policję. Okazało się, że prowadził samochód nauki jazdy po pijanemu. Podczas kontroli funkcjonariusze odkryli również, że już kilka lat wcześniej stracił prawo jazdy za to samo przewinienie, a w kwietniu 2008 roku odebrano mu prawo szkolenia kierowców. Jednak Marek K. nie tylko prowadził szkołę nauki jazdy, ale nadal, już nielegalnie, był w niej instruktorem. Oznaczało to problem nie tylko dla łamiącego prawo, ale też dla wszystkich jego uczniów z okresu, gdy zabrano mu uprawnienia.

Zgodnie z prawem, aby przystąpić do egzaminu i był on ważny, każdy kandydat na kierowcę musi odbyć określony przepisami kurs. Nauka prowadzona przez osobę bez uprawnień nie spełnia tego warunku. Zatem klienci szkoły „Start” zdobyli uprawnienia niezgodnie z prawem. Na początku nie było jednak pewne, czy stracą oni prawa jazdy. Nawet rzecznik prezydenta Legnicy tłumaczył, że kierowcy są bezpieczni, bo nie działali w złej wierze.

Niestety po 4 latach sąd wydał wyrok, który jednoznacznie stwierdza, że klienci szkoły nauki jazdy Marka K. uzyskali swoje uprawnienia niezgodnie z prawem i muszą one zostać odebrane – pisze „Gazeta Wrocławska”. W samym tylko powiecie świdnickim poszkodowanych w ten sposób jest około 600 osób. Problem jest tym większy, że dotyczy osób, które już od lat jeżdżą samochodami. Pojawiają się również dodatkowe wątpliwości. Czy w takim przypadku to oni są odpowiedzialni np. za wszystkie kolizje w jakich brali udział, gdyż teoretycznie nie mieli ważnych uprawnień do jazdy samochodem?