Nowy WORD Ełk w 2016 roku?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jest duża szansa, że w 2016 roku kursanci będą mogli zdawać egzamin na prawo jazdy w kolejnym nowym WORD.

 

Nowa placówka WORD ma powstaćw Ełku. Ma być filią olsztyńskiego ośrodka ruchu drogowego.

Rosną szanse na ulokowanie w Ełku ośrodka egzaminującego kandydatów na kierowców. W ub.r. zielone światło dla tej inicjatywy dała nowelizacja ustawy, dzięki której egzamin na prawo jazdy można zdawać w tzw. miastach prezydenckich, czyli także w Ełku.

Jeszcze kilka miesięcy temu prawo do prowadzenia Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego miały tylko dawne stolice województw. Dlatego od 16 lat kursanci z Ełku, żeby zdać egzamin na prawo jazdy, muszą jeździć do Suwałk, Łomży lub Olsztyna.
Ośrodek w Ełku obsługiwałby nie tylko miasto, ale i cały region. Do zmian sceptycznie podchodzą jednak ełccy kierowcy, którzy martwią się, że ulice będą zakorkowane. Wśród kursantów zdania również są podzielone.

– Moim zdaniem lepiej zdawać egzamin w innym mieście niż się mieszka. Wtedy nie uczymy się jazdy na pamięć – uważa Karolina Rudzińska.

Zaoszczędzą czas i pieniądze

Ośrodek egzaminacyjny, który ma powstać w Ełku byłby filią olsztyńskiego WORD-u, co ma ograniczyć koszty administracyjne. W tej sprawie odbyły się już pierwsze rozmowy. 
W minionym tygodniu Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku spotkał się m.in. ze Stanisławem Szatkowskim, dyrektorem WORD-u w Olsztynie. 

– Powstanie oddziału WORD w Ełku wiąże się z nowymi miejscami pracy i przyniesie szereg korzyści dla ełczan. To nie tylko zaoszczędzone pieniądze i czas, ale też komfort zdawania egzaminu na terenie, który się zna. WORD w Ełku to również inwestycja dająca nowe możliwości rozwoju, wpływająca korzystnie na wizerunek naszego miasta oraz podnosząca jego rangę i znaczenie – zaznacza Tomasz Andrukiewicz.

W czasie spotkania prezydent Ełku przedstawił też trzy propozycje nieruchomości, na których mógłby powstać ośrodek egzaminacyjny. Pierwsza lokalizacja to grunty miejskie przy ul. Krzemowej i Srebrnej. Druga nieruchomość znajduje się na terenie Skarbu Państwa, który obecnie jest w użytkowaniu wieczystym Przedsiębiorstwa Transportowego „Mazury”. Z kolei ostatnia lokalizacja to grunty miejskie przy ul. Suwalskiej, które obecnie są w użytkowaniu wieczystym LOK.

– Jedna z tych lokalizacji wzbudziła szczególne zainteresowanie, bo spełnia już większość wymogów, posiada duży potencjał, odpowiedniej wielkości powierzchnię z placem oraz zaplecze socjalne – mówi Tomasz Andrukiewicz. I dodaje, że ostateczna decyzja o powstaniu WORD należy do marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. 

„Elki” zakorkują ulice

Przyszli kursanci w Ełku będą mogli zdawać egzamin na wszystkie kategorie. Samorząd liczy, że do ośrodka egzaminacyjnego przyjeżdżaliby również mieszkańcy Olecka, Giżycka, Grajewa oraz Węgorzewa. Z proponowanych zmian cieszą się mieszkańcy, którzy obecnie uczą się jeździć.

– Jeśli taki ośrodek powstanie w Ełku, to nie trzeba będzie się zrywać o świcie, żeby dojechać na egzamin. Oprócz tego nasze miasto jest mniejsze i łatwiej będzie zdać tu egzamin – uważa Kamila, kursantka z Ełku.

Jednak nie wszyscy podzielają ten entuzjazm.
– Jeśli młodzi kierowcy wyjadą na ełckie ulice, to miasto będzie jeszcze bardziej zakorkowane. Poza tym kierowcy w naszym mieście nie są przyzwyczajeni do „elek” i często są nieuprzejmi wobec kursantów – mówi Zbigniew Tokarzewski, kierowca.
Z kolei właściciele ełckich szkół jazdy uważają, że powstanie takiego ośrodka ma również swoje plusy. 

– Na pewno wpłynie to na koszty utrzymania szkół jazdy, a kursanci nie będą już musieli dojeżdżać na egzaminy do Suwałk, co wiąże się ze zwolnieniami z pracy czy szkoły – mówi Mariusz Jankowski, właściciel ełckiej szkoły jazdy „Lambo”.