Za kurs nauki jazdy zapłacisz więcej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Podwyżka zaskoczyła zarówno kursantów jak i właścicieli szkół nauki jazdy.

 

Zaskoczenia nie kryją też lekarze. Koszt badania lekarskiego zgodnie z nowym rozporządzeniem może wzrosnąć z 50 do 250 zł.

Z czego wynika podwyżka?

Wzrost kosztu kursu na prawo jazdy wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowcówi osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zgodnie z nim:

§ 18. 1. Ustala się maksymalne stawki opłat za badania:

-osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C, C1, D, D1, C+E, C1+E, D+E, D1+E, pozwolenie do kierowania tramwajem,kandydatów na instruktorów lub egzaminatorów osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierowców podlegających kontrolnym badaniom lekarskim – 250 zł

Podwyżką zaskoczeni są lekarze. – Po raz pierwszy o niej słyszę. Zaraz sprawdzę i oddzwonię – mówi lek. med. Dariusz Wojtanowicz, prowadzący praktykę lekarską w Lublinie. – Rzeczywiście, od poniedziałku mamy brać za badanie ubiegających się o prawo jazdy kategorii B i za wystawienie zaświadczenia 200 złotych. Do tej pory za badanie lekarskie inkasował 600-100 zł.

Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie określało górną granicę kosztów uzyskania zaświadczenia lekarskiego na 240 złotych. Tyle maksymalnie można było zapłacić, gdyby lekarz zlecił dodatkowe badania: okulistyczne, laryngologiczne lub inne. Nowe rozporządzenie nie precyzuje, czy 200 złotych to tylko koszt badania i wydania orzeczenia czy też kwota obejmuje także ewentualne dodatkowe badania.

{phocadownload view=file|id=21|target=s}

 

Czytaj też: