Egzaminator nie udzielił pomocy leżącemu na drodze

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zdająca egzamin na prawo jazdy zauważyła człowieka leżącego na drodze. Egzaminator nie udzielił mężczyźnie pomocy i polecił kursantce jechać dalej: „Pijany jest – jedziemy”.

Pojazdy egzaminacyjne wyposażone są w cztery kamery rejestrujące sytuację w pojeździe jak i wokół niego. Na nagraniu z egzaminu widać człowieka leżącego na drodze.

 

{youtube}OtSpLVEsXwk{/youtube}

Zdarzenie miało miejsce na ul. Zgrzebnioka w Katowicach. Na nagraniu widać przebieg egzaminu. Kobieta, która starała się o prawo jazdy, zauważyła leżącego na ulicy mężczyznę. Obok niego leżała kula inwalidzka.

– Zatrzymać się czy raczej nie? To jest pan o kulach chyba… Pijak – mówi zatrzymując samochód blisko leżącego mężczyzny.

– Pijany jest – odpowiada egzaminator, który nawet nie wysiadł z samochodu.

– Tak? – upewniła się kobieta.

– Tak. Jedziemy powoli – nakazał egzaminator.

Samochód rusza. Kobieta zdała egzamin na prawo jazdy – jak można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”.

Egzaminator zwolniony

Sprawa została odkryta miesiąc po zdarzeniu w zwykłym trybie kontroli i nadzoru egzaminów, które już się odbyły.

Po obejrzeniu materiału wideo z egzaminu, dyrektor WORD podjął decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu egzaminatora. Dodatkowo o zdarzeniu powiadomiona została też prokuratura.  Zgodnie z art. 163 kk każdy ma obowiązek pomóc, gdy zachodzi taka konieczność – powiedział Janusz Kuwak, wicedyrektor WORD Katowice.

Zwolniony egzaminator który wcześniej był nawet dyrektorem WORD w Częstochowie, poczuł się skrzywdzony zwolnieniem i skierował sprawę do Sądu Pracy. Ten jednak zdecydowanie przyznał słuszność decyzji o dyscyplinarce.

Zdająca też popełniła wykroczenie

Zarówno egzaminatorowi, jak i kobiecie zdającej wówczas egzamin został postawiony zarzut nieudzielenia pomocy mężczyźnie leżącemu na drodze. Jednak w sierpniu tego roku prokuratura złożyła do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód wniosek o warunkowe umorzenie śledztwa, co oznacza, że prokuratura uznała ich winę, ale biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, postępowanie sprawców i ich współpracę, zdecydowała się złożyć wniosek o umorzenie śledztwa.