Znajomość zasad zawracania potrzebna jest ci nie tylko podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy.
Gdzie zawracanie jest zabronione?
- w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
- na autostradzie;
- na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego
przeznaczonego - w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze
lub ruch ten utrudnić, - na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, jeśli sygnalizator S-3 nadaje któryś z poniższych sygnałów:
Zawracania zabraniają też znaki:
Znak znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony, co jest istotne w przypadku skrzyżowań z drogą dwujezdniową.
Umieszczona pod znakiem tabliczka T-22 „tabliczka wskazująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych” wskazuje, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych, gdy jest dla nich wyznaczony pas ruchu.
Razem z B-21 może występować znak F-7
„sposób jazdy w związku z zakazem skręcania w lewo”, który wskazuje możliwy dojazd do drogi, w którą skręcanie jest zabronione.
Stosowany na skrzyżowaniach z jezdnią jednokierunkową, na którą nie ma wjazdu od strony skrzyżowania oraz, gdy pojazdy skręcające w lewo mogą utrudniać ruch.
Znak zabrania zawracania od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania włącznie lub znaku B-24 „koniec zakazu zawracania” albo B-42
„koniec zakazów”. Stosowany w miejscach, gdzie manewr zawracania może powodować utrudnienie ruchu. Ten znak natomiast nie zabrania skręcania w lewo.
Gdzie można zawracać?
Możesz zawrócić na skrzyżowaniu na którym ruchem kieruje sygnalizator:
Zawracanie dozwolone jest z lewego skrajnego pasa oznakowanego znakiem P-8b, także w połączeniu ze znakami dopuszczającymi jazdę w innum kierunku, np P-8a (możliwość jazdy na wprost + możliwość skręcania w lewo)
Oczywiście na zawracanie zezwala znak P-8c: strzałka kierunkowa do zawracania
W miejscach, gdzie występuje znak F-10 pokazujący kierunki jazdy z poszczególnych pasów ruchu zawracanie możliwe jest z lewego, skrajnego pasa.