Pechowe pytanie z testów na prawo jazdy. Ponad 50% błędnych odpowiedzi

[Głosów:5    Średnia:4.2/5]

Negatywna odpowiedź na to pytanie z testów na prawo jazdy może kosztować utratą aż 3 cennych punktów, a to może poważnie zagrozić wynikowi Twojego egzaminu.

Zdamyto.com opublikowało kolejne zestawienie pytań z testów na prawo jazdy, na które padało najwięcej nieprawidłowych odpowiedzi. W grudniowych statystykach nadal króluje pytanie dotyczące wyprzedzania (albo zmiany pasa ruchu, jak kto woli).

Pytanie,figurujące na szczycie zestawienia „najtrudniejszych”: Testy na prawo jazdy: na tym pytaniu wykłada się ponad 60% kursantów. Tak źle jeszcze nie było, bowiem w grudniowych statystykach ilość nieprawidłowych odpowiedzi na to pytanie wyniosła ponad 61%.

Zobacz wszystkie pytania stosowane na egzaminach teoretycznych.

Wyprzedzanie z prawej

Odrobinkę lepiej (chociaż to tak jakby powiedzieć, że lepiej złamać sobie lewą niż prawą nogę 😉 ) było z pytaniem dotyczącym wyprzedzania pojazdy z jego prawej strony:

testy na prawo jazdy
Czy w tej sytuacji wolno Ci wyprzedzić pojazd z prawej strony?

Szybka odpowiedź

[poll id=”5"]

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Wyprzedzanie z prawej strony uzależnione jest od kilku czynników, wymienionych w art 24. ustawy prawo o ruchu drogowym:

3. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4. Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1) na jezdni jednokierunkowej;
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.

Przedstawiona w pytaniu sytuacja nie spełnia żadnych z wymienionych wyżej warunków wyprzedzania z prawej strony. Nie możesz zatem wyprzedzić – w tej sytuacji – pojazdu przejeżdżając z jego prawej strony.