Kierowcy o obniżonej sprawności ruchowej mają szczególne uprawnienia

niepelnosprawni
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czy znasz wszystkie uprawnienia jakie przysługują kierowcom o obniżonej sprawności ruchowej? 

Jak rozpoznać pojazd niepełnosprawnego?

Przede wszystkim musisz rozpoznać samochód prowadzony przez osobę o obniżonej sprawności ruchowej. Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje, że samochód taki powinien być wyposażony w specjalną kartę parkingową umieszczoną za przednią szybą pojazdu w miejscu umożliwiającym jej odczytanie. W praktyce często osoby posiadające taki dokument dodatkowo naklejają na samochód specjalne naklejki informujące o niepełnosprawności. 

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

Najbardziej znanym uprawnieniem jest możliwość skorzystania ze specjalnych miejsc parkingowych, oznaczonych znakami i zastrzeżonych tylko dla osób posiadających kartę parkingową. Zdarzają się niestety zupełnie sprawni kierowcy, którzy naruszają ten przywilej i parkują na zastrzeżonych miejscach. Takie postępowanie jest nie tylko wątpliwe moralnie, ale i nielegalne – kierowca musi liczyć się z karą wynoszącą 500 zł oraz odholowaniem pojazdu na jego koszt. Wkrótce za taki wyczyn grozić będzie znacznie surowsza kara – czytaj: Koniec z nielegalnym parkowaniem na kopercie.

Osoby o obniżonej sprawności ruchowej mogą, przy zachowaniu szczególnej ostrożności, nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu bądź postoju. Chodzi dokładnie o znaki

B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”,

B-3 „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”,

B-3a „zakaz wjazdu autobusów”,

B-4 „zakaz wjazdu motocykli”,

B-10 „zakaz wjazdu motorowerów”,

B-35 „zakaz postoju”,

B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”,

B-38 „zakaz postoju w dni parzyste”

B-39 „strefa ograniczonego postoju”. 

Pojazdy przewożące osobyt niepełnosprawne

Pojazd przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy niebieskiej z międzynarodowym symbolem wózka inwalidzkiego barwy białej. niepelnosprawniTablice te powiny być wykonane z materiału odblaskowego. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany włączyć światła awaryjne podczas wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej. Omijając taki pojazd, kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej zachować szczególną ostrożność i w razie potrzeby zatrzymać się.