Zimówki będą obowiązkowe?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego  chce wprowadzenia do kodeksu drogowego przepisów wymuszających na kierowcach jazdę na „zimówkach” w chłodnym okresie roku. Choć cel jest szczytny, pomysł jednak budzi pewne kontrowersje.

 

Posłowie zaznaczają, że opracowując nową regulację kierowali się bezpieczeństwem i dobrem obywateli. Podkreślają, że zimowe opony, to lepsza przyczepność w czasie sezonu zimowego, ale znajdują też inne zalety. Posłowie zauważają, że zdarzały się przypadki, gdy ubezpieczyciel zaniżał odszkodowanie, argumentując to brakiem opon zimowych u poszkodowanego. Zalety korzystania z opon zimowych są bezdyskusyjne, jednak mimo wszystko poselski pomysł wzbudza pewne wątpliwości.

Kiedy wymienić na zimówki?

Dzisiaj 95 proc. kierowców zmienia opony w zależności od sezonu, jednak teraz robią to w momencie, który uważają za słuszny. Nowy przepis zakłada, że samochody musiałyby jeździć na „zimówkach” od 1 listopada do 31 marca. Pogoda jednak nie zawsze idealnie trzyma się kalendarza i w wielu wypadkach sztywne terminy narażałyby kierowców na szybsze zużycie opon. Dodatkowym problemem mogłyby być jeszcze większe niż aktualnie kolejki oczekujących w zakładach wymieniających opony. Znaczna część kierowców decyduje się na zmianę ogumienia później, dopiero, gdy temperatura na stałe spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Jaka kara za brak zimówek?

Brak opon zimowych w okresie wyznaczonym nowym przepisem ma być kosztowny. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł. Pojawiła się nawet jeszcze dalej idąca propozycja. Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe.