11 skazanych w aferze łapówkowej w WORD

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Sąd w Lublinie skazał 11 osób związanych z łapówkową spółdzielnią działającą w tutejszym WORD. Sąd wymierzył wobec nich kary więzienia lub grzywny, zaś wobec 10 osób wykonanie kary zostało zawieszone.

 

Mechanik WORD głównym oskarżonym

Główny oskarżony 50-letni mechanik WORD Lublin został skazany na karę 2 lat i 2 miesięcy więzienia oraz 5 tys. zł grzywny. Ma on też zwrócić pieniądze uzyskane z przestępstwa w kwocie 49,4 tys. zł. Sąd uznał go za winnego tego, że w 2013 r. podjął się załatwienia 50 osobom zdania praktycznego egzaminu na prawo jazdy. Załatwienie egzaminu kosztowało najczęściej tysiąc złotych. Mężczyzna powoływał się na swoje wpływy wśród egzaminatorów w WORD.

Pozostałym oskarżonym sąd wymierzył kary więzienia od 8 miesięcy do 2 lat zawieszając ich wykonanie na okres od 2 do 5 lat oraz kary grzywny w wysokości od 100 zł do 5 tys. zł. Są to osoby, które współpracowały z głównym oskarżonym. i pośredniczyły w przekazywaniu łapówek oraz wręczały pieniądze.

Oskarżonych 55 osób

Prokuratura Okręgowa w Lublinie dotychczas oskarżyła w tej sprawie 55 osób. 18 osób, które przed prokuratorem wystąpiły o dobrowolne poddanie się karze, już wcześniej skazanych zostało na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny. 26 osób oczekuje na proces.

Prokuratura nie znalazła dowodów na to, że wręczane łapówki miały wpływ na wynik egzaminów.

/dziennik wschodni